piątek, 31 stycznia 2014

Jaką funkcję pełnią motywy średniowieczne we współczesnych tekstach kultury?

     We współczesnych tekstach kultury nadal możemy zobaczyć motywy średniowieczne. Choć niektóre z nich mają już przypisane znaczenie (np. światło = Bóg) to pozostałe czytelnik lub widz może interpretować dowolnie w zależności od sytuacji.
     Krótkometrażowy film pt. "Katedra" Tomasza Bagińskiego jest przykładem współczesnego dzieła, zawierającego duże ilości symboli zaczerpniętych ze średniowiecza, których widz nie rozpoznaje od razu. Wędrowiec, pielgrzym, być może asceta poszukuje drogi, która doprowadzi go do upragnionego celu - każdy z nas prowadzi swoją własną wędrówkę życia. Jednocześnie światło, które pojawia się po dłuższej wędrówce oprócz szczęścia budzi też strach, sprawia wrażenie czegoś co nie jest dostępne dla zwykłego śmiertelnika. Wprowadzenie stylu gotyckiego w tym przekazie, a także heroizm bohatera, który staje się podporą budowli ma na celu pokazanie, że istnieje coś poza światem materialnym. Podczas oglądania autor wprowadza nas do świata sacrum i skłania do przemyśleń.
     Julian Przyboś w swoim wierszu pt. "Notre - Dame" również stosuje wspomniane motywy. Choć ich odnalezienie i interpretacja może zająć więcej czasu niż przy dziele Bagińskiego to odbiorca nie zdając sobie z tego sprawy, wykracza poza to co ludzkie i przenika do sfery sacrum. "Z miliona złożonych do modlitwy palców, wzlatująca przestrzeń" - na pierwszy rzut oka trudno określić co cytat może oznaczać, ale od razu można poczuć, że nie jest to miejsce dla zwykłego człowieka, że jest to coś metafizycznego. Może oznaczać to, że dzięki modlitwie zbliżamy się do Boga.
     Kolejnym motywem dość często używanym przez poetów jest ukazanie systemu feudalnego. Autor opisując zależności pomiędzy królem a wasalem jest w sranie pokazać jak bardzo zależało poddanemu na swojej wybrance. Łamiąc dotychczas obowiązujące go zasady i śluby podąża za głosem serca. Taka sytuacja przedstawiona jest w "Dziejach Tristana i Izoldy".
     Często używane w dziełach o charakterze fantasy motywy średniowieczne wprowadzają tajemniczą i mroczną aurę. Przedstawiona odbiorcy wyidealizowana postać sprawia, że podświadomie próbujemy osiągnąć cechy ideału. Są to tylko nieliczne przykłady i funkcje stosowania tego typu symboliki. W każdej kolejnej książce, filmie, obrazie można odszukać ich więcej czy inaczej zinterpretować.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz