"Sachem" - Henryk Sienkiewicz

1. Autor:

          Henryk Sienkiewicz urodził się 5 maja 1846r. w Woli Okrzeskiej na Podlasiu.
          Zadebiutował jako dziennikarz, publikując pod pseudonimem "Litwos" felietony podczas studiów.
          W 1872r. ogłosił swą pierwszą powieść pt.: "Na marne", a krytycy dostrzegli w nim rodzący się talent literacki. Do Ameryki Północnej wyjechał w 1876r., po tej podróży napisane zostały nowele takie jak "Latarnik" i "Wspomnienie", a także "Sachem". Henryk Sienkiewicz podczas tego pobytu dostrzegł podobieństwo zniewolonych narodów: Polaków i Indian.
          Po powrocie ożenił się z Marią Szetkiewiczówną, która zmarła po czterech latach małżeństwa i osierociła dwójkę dzieci. Wkrótce Sienkiewicz ożenił się po raz drugi z Marią Romanowiczówną. Nowożeńcy z podróży poślubnej wrócili jednak osobno.
         Przez pięć lat od 1883 do 1888 pisał Trylogię ( Ogniem i mieczem, Potop i Pan Wołodyjowski ).
         Po pobycie w Afryce powstała powieść "W pustyni i w puszczy". Niedługo po jej wydaniu pisarz wrócił do tematyki historycznej i napisał "Quo vadis" oraz "Krzyżaków". Historia prześladowania wyznawców Chrystusa przez cesarza Nerona opisana w pierwszym z wymienionych dzieł przyniosła mu literacką nagrodę Nobla.
          Kiedy wybuchła I wojna światowa wyjechał do Szwajcarii. Zmarł 15 listopada 1916r. w Vavey. Jego prochy sprowadzono w 1924r. do Warszawy.

2. Streszczenie:

          Mieszkańcy Antylopy podążają do cyrku. Na arenie pojawi się potomek wodza indiańskiego plemienia Czarnych Wężów.
          Piętnaście lat temu niemieccy osadnicy założyli trzy osady ( Berlin, Grundenau i Harmonię ) koło indiańskiej wioski o nazwie Chiavatta. Niemcy porozumieli się z Meksykanami i pewnej nocy wymordowali wszystkich mieszkańców wioski. Na jej terenie powstało miasto białych ludzi - Antylopa.
          Sachem został znaleziony przez dyrektora cyrku. Stary Indianin, który się nim opiekował zdążył powiedzieć tylko o jego pochodzeniu i zmarł. Chłopiec został cyrkowcem, a jego numer popisowy to taniec wojenny i pieśń zemsty Czarnych Wężów.
          Zaprezentował go na scenie. Widzowie myśleli, że naprawdę chce dokonać zemsty, ale on wydał jęk i zniknął ze sceny. Po chwili pojawił się z blaszaną miską na datki.

3. Plan wydarzeń:

1. Historia Antylopy
a) życie plemienia Czarnych Wężów
b) napad Niemców i Meksykanów na Chiavattę
c) założenie miasta Antylopa
2. Dostatnie życie Niemców
3. Przyjazd cyrku
a) wspaniały strój Indianina
b) pieśń zemsty, przerażenie widzów
c) zakończenie występu i zbieranie datków

4. Charakterystyka postaci:

Sachem

          Sachem jest synem wodza plemienia Czarnych Wężów. Jego ojciec zginął z rąk Niemców podczas ich napadu na rodzinną wioskę. Czerwony Sęp jest głównym bohaterem noweli Henryka Sienkiewicza
pt.: "Sachem". Występuje w cyrku i wykonuje taniec zemsty.
          Wyglądał jak prawdziwy Indianin. Na głowie nosił pióropusz, za pasem zatknięty miał nóż do skalpowania oraz topór. Jego twarz była podobna do głowy orła, o mocnych rysach, prawie kamienna.
Jego spokojne i zimne oczy świeciły chłodnym blaskiem zwiastującym rychłą zemstę.
          Podczas występu sprawiał wrażenie dumnego ze swego pochodzenia i żądnego zemsty. Widzowie byli pewni, że Sachem chce pomścić swoich krewnych. Cały wyglądający na autentyczną historię występ okazał się dobrze wyreżyserowanym przedstawieniem.
          W rzeczywistości śpiewając po niemiecku wyrzekł się swojego pochodzenia. Ci którzy wymordowali jego przodków są dla niego tylko widzami przedstawienia.
          Czerwony Sęp upokarzał się przyjmując pieniądze od oprawców. Zarabiał na tragedii swojego plemienia. Prawdziwego Indianina przypominał tylko z wyglądu , nie posiadał cech takich jak:  duma, odwaga, siła czy szlachetność.
          Sachem początkowo wzbudza współczucie, w miarę rozwoju akcji ta przeradza się w niechęć a nawet obrzydzenie. Nie można jednoznacznie ocenić tej postaci.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz