"Kamizelka" - Bolesław Prus


1. Autor:

          Bolesław Prus - właściwie Aleksander Głowacki żył w latach 1847-1912. Był pisarzem i publicystą. Odegrał przełomową rolę w unowocześnianiu poezji polskiej. Napisał pierwszą powieść naturalistyczną
pt.: "Placówka". Prowadził też kroniki tygodniowe w prasie warszawskiej. Najbardziej znane dzieła to: nowele (Antek, Kamizelka), Faraon, Lalka, Emancypantki.

2. Streszczenie:

          Nowela opowiada o małżeństwie, które sprowadziło się do kamienicy narratora w kwietniu. Byli to młodzi ludzie - mąż drobny, najemny urzędnik, a żona najemna nauczycielka i szwaczka. Co niedzielę wychodzili na spacer, wracali późnym wieczorem, zapewne obiad jedli na mieście. W lipcu urzędnik zaziębił się, z niewiadomych powodów dostał też krwotoku. Lekarz uspokoił roztrzęsioną żonę, mówiąc, że nic mu nie jest, a krwotok jest prawdopodobnie z nosa. Kilkudniowy odpoczynek miał przynieść mężczyźnie zdrowie. Choroba przeciągnęła się aż do sierpnia. Pani brała więcej lekcji i szycia, a Pan już nie pracował. Żona wmawiała mu, że jego stan się poprawia. Pewnego dnia gdy ubrał kamizelkę zauważył, że jest zbyt luźna. Z biegiem czasu urzędnik chudł coraz bardziej. W okolicach września objawy nasiliły się, a mężczyzna oceniał swój stan zdrowia po kamizelce. Małżeństwo oszukiwało się wzajemnie: Pan codziennie posuwał sprzączkę, żeby uspokoić żonę, a ona codziennie skracała pasek, żeby dodać mu otuchy. Pod koniec listopada mężczyzna zmarł, a Pani sprzedała resztę rzeczy, które jej zostały i wyprowadziła się z mieszkania.

3. Plan wydarzeń:

1. Wspomnienie zakupienia kamizelki przywołane przez narratora
2. Opowieść o małżeństwie
a) Przeprowadzka do kamienicy
b) Wspólne niedzielne spacery
c) Lipcowa choroba
d) Więcej pracy żony
e) Manipulacje obojga małżonków przy pasku kamizelki
f) Śmierć męża (listopad)
g) Sprzedaż pozostałych rzeczy z mieszkania i wyprowadzka

4. Charakterystyka postaci:

Żona

          Żona, późniejsza wdowa jest jedną z głównych bohaterów noweli Bolesława Prusa pt.:"Kamizelka". Jest najemną nauczycielką i szwaczką. Występuje w roli troskliwej żony chcącej ukryć prawdę o chorobie męża przed nim samym.
         Jej wygląd nie jest podany szczegółowo. Wiemy jednak, że była to spokojna, młoda kobieta o niewyróżniającej się urodzie.
         Jest bardzo troskliwa. Podczas choroby męża bierze dodatkowe godziny lekcyjne, aby go odciążyć. Pomaga mu w codziennych czynnościach. Stara się by mąż cały czas miał nadzieję na powrót do zdrowia.
         Jest świetną aktorką. Podczas kłopotliwych pytań męża o stan jego zdrowia zachowuje spokój i ciągle zapewnia go, że choroba nie jest groźna oraz, że z pewnością wyzdrowieje.
         Żona wykazała się pomysłowością, skracając pasek kamizelki swojemu mężowi. Dzięki temu mężczyzna do końca wierzył w to, że zdrowieje.
         Trudno jednoznacznie ocenić tę postać. Każdy z nas zastanawia się czy żona powinna powiedzieć prawdę o stanie zdrowia męża, czy też ukrywać to przed nim, dając płonną nadzieję na wyzdrowienie. Wzbudza jednak szacunek przez swoje poświęcenie i troskliwą opiekę w czasie choroby.

Mąż

          Chorujący mężczyzna jest najemnym urzędnikiem, głównym bohaterem noweli Bolesława Prusa
pt.: "Kamizelka".
          Mąż jest młodym, żonatym mężczyzną o spokojnym usposobieniu. Nie wyróżnia się swoją urodą. Należy raczej do ludzi o przeciętnym wyglądzie.
          Mąż mimom braku dzieci lubi życie rodzinne. Każde niedzielne popołudnie spędza wraz z małżonką na długim spacerze po Łazienkach.
          Jest też bardzo troskliwy. Nie chce martwić żony swoją chorobą i faktem, że ciągle chudnie. Podczas swojej choroby codziennie przesuwa sprzączkę kamizelki, mając nadzieję, że ukochana nie zauważy utraty wagi.
          Mąż jest postacią wzbudzającą we mnie głębokie współczucie. Choć jest bardzo chory, próbuje ukryć to przed żoną, żeby nie przyspożyć jej dodatkowego cierpienia.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz