"Balladyna" - Juliusz Słowacki


1. Autor:

          Juliusz Słowacki urodził się 2 wrześnie 1809r. w Krzemieńcu, zmarł 3 kwietnia 1849r. w Paryżu.
Po studiach prawniczych na Uniwersytecie Wileńskim wyjechał do Warszawy. W okresie powstania pisał wiersze patriotyczne np. Bogurodzico! Dziewico!. W późniejszych latach dużo podróżował, odwiedzając min. Egipt, Grecję, Palestynę, Włochy. Powstawały wtedy kolejne dzieła. W 1838r. osiadł na stałe
w Paryżu .Uformował własną koncepcję filozoficzną (filozofii genezyjskiej), którą opisał w traktacie "Genezis Ducha". Pisał też dramaty historyczne. Zmarł na gruźlicę i został pochowany na cmentarzu Montmartre w Paryżu. Prochy zostały przewiezione do Polski w 1827r. i spoczęły na Wawelu.

2. Streszczenie:

          Książę Kirkor odwiedza Pustelnika by poradzić się w sprawie wyboru żony. Ten radzi mu żeby wybrał ją z ludu. Chłopiec ze wsi kocha się w Balladynie - jednej z córek wdowy. Goplana - nimfa wodna, mieszkająca w jeziorze Gopło chce zatrzymać mężczyznę przy sobie. Duszki służące Goplanie po pojawieniu się Kirkora w domu wdowy podpowiadają mu pomysł zrobienia konkursu zbierania malin. Zdecyduje on, która z sióstr zostanie żoną księcia. Balladyna zazdrosna o zbiory zabija siostrę - Alinę. Na jej czole pojawia się czerwone znamię. Wmawia matce, że Alina uciekła, sama zostaje żoną księcia i próbuje usunąć znamię z czoła. Goplana przemienia Grabca w króla dzwonkowego, daje mu koronę Lecha i wysyła go do zamku na ucztę. Zamknięta w jednej z komnat wdowa, w końcu wymyka się do wnętrza zamku. Mówi, że Balladyna jest jej córką, ona zaś wyrzeka się pokrewieństwa i wyrzuca staruszkę z zamku. Kobieta rażona piorunem traci wzrok. Balladyna zabija Grabca, chcąc zdobyć koronę Lecha, która uprawnia do władania królestwem. Kirkor chce powrotu prawowitego władcy Popiela III, który wcześniej został wygnany. Balladyna i jej kochanek Kostryn morduje Pustelnika. Na prośbę Balladyny Kostryn zabija też swojego pana, a męża Balladyny Kirkora. Na końcu Balladyna zabija Kostryna, w obawie przed podziałem władzy i z racji tego, że za dużo wiedział o jej zbrodniach. Jako królowa, podczas sądu trzykrotnie wydaje na siebie wyrok śmierci. Ginie rażona piorunem.

3. Plan wydarzeń:

1. Rozmowa Kirkora z Pustelnikiem
2. Podstęp Goplany
3. Wizyta księcia w chacie wdowy
4. Konkurs zbierania malin
5. Zabójstwo Aliny
6. Krwawe znamię na czole Balladyny
7. Ślub Kirkora i Balladyny
8. Grabiec królem dzwonkowym
9. Wygnanie wdowy z zamku
10. Zabójstwo Grabca
11. Morderstwo Pustelnika
12. Walka Kostryna i Kirkora, śmierć hrabiego
13. Otrucie Kostryna
14. Trzykrotny wyrok śmierci dla Balladyny

4. Charakterystyka postaci:

Balladyna

          Balladyna jest córką wdowy i żoną hrabiego Kirkora z dramatu Juliusza Słowackiego pt.: "Balladyna".
          Tytułowa bohaterka to młoda kobieta, o jasnej cerze i dumnym obliczu. Są to cechy charakterystyczne dla osób szlachetnie urodzonych.
          Balladyna jest bez wątpienia fałszywa. Spotyka się z Grabcem, zapewniając go o swoich uczuciach, ale gdy tylko nadarza się okazja postanawia go rzucić i zostać żoną Kirkora, którego tak naprawdę nie kocha.
          Żądza władzy, która ją ogarnęła popycha ją do zbrodniczych czynów. Wiedząc, że Alina ma więcej malin zabija ją. Wszyscy, którzy stoją na drodze do pełnej władzy: jej mąż, Grabiec, Pustelnik, a nawet kochanek i pomagier - Kostryn zostają wyeliminowani.
          Bezwzględność jest jedną z ważniejszych i bardzo wyrazistych cech. Na drodze do lepszego życia staje jej siostra, którą zabija w afekcie. W obawie, że matka zdradzi jej pochodzenie skazuje ją na tułaczkę.
          Kiedy Balladyna ma władzę i przychodzi dzień sądu uświadamia sobie co zrobiła i trzykrotnie wydaje na siebie wyrok śmierci.
          Balladyna od początku coś knuje, zabija i usiłuje ukryć prawdę. Nie wzbudza mojego zaufania ani sympatii, dlatego postrzegam ją jako postać jednoznacznie negatywną.

Alina

           Alina jest młodszą siostrą tytułowej bohaterki dramatu Juliusza Słowackiego pt.: "Balladyna".
           Przedstawiona została jako młoda, szczupła, delikatna kobieta o subtelnych rysach twarzy,
          W przeciwieństwie do uczuć siostry wobec Kirkora, jej miłość jest szczera. Nie liczy na bogactwo i poprawę standardu życia, kocha go, ponieważ przypomina jej księcia z bajki.
          Jest bardzo uczciwa i chce dobra swoich najbliższych. Gdyby tylko Balladyna poprosiła ją o oddanie części malin prawdopodobnie pomogłaby jej. Wystarczyłby jej szczęście siostry, choć wiedziała, że Balladyna spotyka się z Grabcem.
           Bardzo kocha i szanuje swoją matkę, chce dla niej jak najlepiej. Chętnie pomaga w codziennych, domowych czynnościach.
          Alina przez swoją szczerość i uczciwość często staje się jedną z bardziej lubianych postaci. Będąc uosobieniem dobroci nie zasługuje na los, jaki ją spotyka.

Wdowa

          Wdowa jest matką Balladyny i Aliny, bohaterką dramatu Juliusza Słowackiego pt.: "Balladyna".
         Nie posiada ona szlachetnego pochodzenia, jest zwykłą, prostą kobietą z ludu. W związku z tym, że jest już osobą starszą staje się coraz słabsza. Spracowanej staruszce coraz ciężej wykonywać codzienne czynności i potrzebuje pomocy.
          Pierwszą cechą rzucającą się w oczy jest faworyzowanie starszej córki Balladyny. Choć wie, że chce ona wyjść za księcia tylko dla pieniędzy przedstawia ją Kirkorowi jako wrażliwą, sumienną dziewczynę - idealną kandydatkę na żonę.
          Bezgranicznie ufa każdej z córek. Nawet wtedy, kiedy Balladyna po zabójstwie siostry mówi, że Alina uciekła, wierzy jej, choć wie, że młodsza z córek nigdy by tego nie zrobiła.
           Darzy Balladynę wielką miłością. Nawet wtedy, kiedy córka zamyka ją w wieży znosi to przez długi czas, nic mówiąc o niej złego słowa. Dopiero po wypędzeniu jej z zamku zdaje sobie sprawę z tego, że Balladyna nie jest taka, za jaką ja uważała.
          Wdowa nie wzbudza we mnie głębszych uczuć. Jest mi jej żal, lecz to uczucie miesza się z potępieniem za bezgraniczną ufność wobec Balladyny. Jest niewątpliwie symbolem miłości macierzyńskiej, która cierpi.

Kirkor

          Kirkor jest bohaterem dramatu Juliusza Słowackiego pt.: "Balladyna". Młody hrabia za radą Pustelnika szuka żony wśród dziewcząt z ludu.
          Kirkor jest księciem, władcą zamku, o mężnej postawie, która zdradza jego wielką siłę i odwagę.
          W przeciwieństwie do swej żony jest pozbawiony żądzy władzy. Po pokonaniu Popiela IV pragnie przekazać koronę prawowitemu władcy.
          Mimo swego szlachetnego pochodzenia szanuje ludzi ubogich i pracę, którą wykonują. Za radą Pustelnika szuka żony wśród nich, co ma mu zapewnić proste życie u boku kochającej kobiety, która nie będzie wyrafinowana i marudna jak panny dworskie.
          Kirkor jest sympatyczną postacią, chcącą naprawić wszelakie zło. Spotyka go za to śmierć z rąk kochanka i współpracownika swojej żony Balladyna, na którą nie zasługuje.
 


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz