"Pan Samochodzik i Templariusze" - Zbigniew Nienacki


1. Autor:

          Zbigniew Nienacki, prawdziwe nazwisko Nowicki żył w latach 1929 - 1994. Pisał prozą utwory dla dorosłych, ale największą popularność przyniosły mu powieści dla młodzieży takie jak:
"Pan Samochodzik i Templariusze", "Księga Strachów" czy "Wyspa złoczyńców".

2. Streszczenie:

          W czerwcu trzej chłopcy:  Sokole Oko, Wiewiórka i Wilhelm Tell czytają artykuł o ukrytym skarbie zakonu Templariuszy. Przychodzą z tą wiadomością do pana Tomasza. Pan Samochodzik ulega namowom chłopców i postanawia zabrać ich na wyprawę. W drodze spotykają Petersenów i ich tłumacza Kozłowskiego, których samochód ugrzązł w błocie. Rywale w poszukiwaniu skarbu używając podstępu wypuścili z opon jego samochodu powietrze. Karen zaproponowała wspólne szukanie, pan Tomasz nie zgodził się.
          Kiedy przyjechali do Miłkokuku okazało się, że bardzo dużo osób przybyło do nauczyciela, który według artykułu z gazety posiadał jakiś dokument. Mężczyzny jednak nie było w domu. Bohaterowie przy jego domu poznali Ankę - dziennikarkę. W najbliższych dniach dokument został skradziony. Malinowski zaproponował Petersenom kupno dokumentu za trzy tysiące złotych. Pan Samochodzik powiedział, żeby do koperty włożyć pocięte gazety zamiast pieniędzy. Postęp nie udał się i Malinowski zażądał pięciu tysięcy, które Petersenowie zapłacili.
          Pan Tomasz i towarzysze udali się do Malborka. Podczas zwiedzania zamku ktoś zamknął Samochodzika w celi. Został on uwolniony przez chłopców i nowo poznaną koleżankę - Ewę. W drodze powrotnej usłyszeli jak ktoś grozi małżeństwu, posiadającemu jakiś list. Petersen dostał ofertę tego listu, tym razem za dwanaście tysięcy złotych. Panna Petersen mimo próśb pana Tomasza postanowiła zapłacić. Pan Samochodzik dojechał w ostatniej chwili na miejsce spotkania, spłoszył bandytę, który uciekł samochodem Karen.
          Nocą poszukiwacze wyjechali do Kortumowa, gdzie podstępem przekonali gospodynię księdza aby wpuściła tylko ich do swojej spiżarni. Wieczorem w Kortumowie pojawili się Petersenowie. Idąc za wskazówkami pan Tomasz zszedł do studni po linie i dotarł do żelaznych drzwi. Został uwięziony. Karen i Kozłowski przypadkowo uwolnili go, przekręcając kościelną chrzcielnicę.
          Wieczorem pan Samochodzik zszedł ponownie do studni po sznurze, wtedy lina została odcięta i ktoś obrzucił go kamieniami. Idąc korytarzem napotykał na różne pułapki. W końcu dotarł do celi, w której został ukryty skarb i wyszedł z podziemi. Po powrocie na miejsce obozowania usłyszał podniesione głosy w pobliżu obozowiska Petersenów. Kozłowski okazał się Malinowskim i szantażował Petersena. Wkrótce został aresztowany. Skarb Templariuszy okazał się naczyniami liturgicznymi ukrytymi w skrzyni i drugą skrzynią pełną złotych monet.

3. Plan wydarzeń:

1. Wyprawa Pana Samochodzika i chłopców na poszukiwanie skarbów.
2. Spotkanie Petersenów
3. Pomoc udzielona przez pana Tomasza
4. Pusty dom nauczyciela z Miłkokuku
5. Kradzież dokumentu
6. Kupno skradzionego dokumentu przez Petersenów
7. Wyjazd do Malborka
8. Uwięzienie pana Tomasza w celi
9. Małżeństwo będące w posiadaniu listu
10. Kradzież listu
11. Kolejna oferta kupna
12. Ratunek dla Panny Karen
13. Wyjazd do Kortumowa
14. Tajemnicze przejście w studni
15. Próba zabicia pana Samochodzika
16. Rozwikłanie tajemnicy skarbu Templariuszy
17. Odnalezienie wyjścia z podziemi
18. Schwytania Malinowskiego i jego współpracownika

4. Charakterystyka postaci:

Pan Samochodzik

          Pan Samochodzik jest głównym bohaterem powieści przygodowo - detektywistycznej Zbigniewa Nienackiego pt.: "Pan Samochodzik i Templariusze". Mężczyzna pracował w muzeum, był naukowcem, historykiem sztuki, a hobbystycznie zajmował się poszukiwaniem skarbów.
          Samochodzikiem nazywali go przyjaciele ze względu na posiadanie niezwykłego pojazdu. Na pierwszy rzut oka wyglądał pokracznie, ale w kryzysowych sytuacjach stawał się niezastąpiony, służył nawet za amfibię.
          Pan Tomasz działał bezinteresownie. Petersenowie proponując mu współpracę chcieli podzielić się odnalezionym skarbem, co uraziło pana Samochodzika. Czuł się zobowiązany wobec muzeum do oddania ewentualnych zdobyczy. Wybierając się na wyprawę nie myślał o samym odnalezieniu zaginionego skarbu Templariuszy, ale głównie o przygodzie i radości z rozwiązywania kolejnych zagadek.
          W czasie wyprawy ujawnił swoją inteligencję i spryt. Łacińskie słowa skojarzył z miejscowością Kortumowo. W czasie, kiedy sam pomagał Petersenom kazał harcerzom iść do Miłkokuku, wiedząc, że rywale mogą chcieć przeszkodzić mu w poszukiwaniu.
          Był dobrze wychowany i uczciwy. Maniery kazały mu pomóc Petersenom w wyciągnięciu Lincolna z błota. Pomógł też pannie Karen wydostać się z pułapki przygotowanej przez Kozłowskiego. Pomagał konkurentom, chociaż oni wyśmiewali się z niego i jego samochodu.
          Pan Samochodzik ma wiele zalet i sprawia wrażenie sympatycznego, co wzbudza sympatię czytelników. Jest bez wątpienia pozytywną postacią tej powieści.

Kozłowski

          Kozłowski, a właściwie Malinowski jest odtwórcą roli czarnego charaktery w powieści
przygodowo - detektywistycznej Zbigniewa Nienackiego pt.: "Pan Samochodzik i Templariusze".
          Zostaje przewodnikiem państwa Petersenów, po tym jak wcześniej oszukał ich jako Malinowski. Wykorzystuje ich majętność i ufność, wyłudzając coraz większe kwoty za skradzione dokumenty. Pod koniec przygód bohaterów prawda wychodzi na jaw.
          Najbardziej rzucającą się w oczy cechą jest przebiegłość. Kozłowski, za którego się podaje nie zdradza szczegółów swojego życia. Nie daje po sobie poznać, że to on jest Malinowskim, nawet w sytuacjach, w których jest uczestnikiem dyskusji o tym właśnie bandycie. Pozwala mu to pozostać anonimowym do samego końca.
          Charakteryzuje się dużym sprytem podkładając kolejne propozycje kupna skradzionych wcześniej dokumentów. We wszystkich z tych sytuacji pozostaje niezauważony i wykluczony z kręgu podejrzanych.
          Nie ulega wątpliwości, że działania Kozłowskiego wymagają odwagi. Kradzieże, rozboje, choćby bójka z panną Karen to działanie na granicy ujawnienia się. Malinowski nie obawia się kary, która może go spotkać za popełnione wykroczenia.
          Kozłowski jest postacią knującą intrygi i spiski. Z pewnością nie jest tak lubiany przez czytelników jak Pan Samochodzik, ale fanom czarnych charakterów jego przebiegłość może przypaść do gustu.
       
       

16 komentarzy:

  1. Bardzo mi pomogło

    OdpowiedzUsuń
  2. ale dziwnie opisanie ale no może być...

    OdpowiedzUsuń
  3. Bardzo fajnie opisane :) POLECAM :)

    OdpowiedzUsuń
  4. Mega dobre przydają się takie informacje

    OdpowiedzUsuń
  5. Bardzo pomogła. Wielkie dzięki ! :D

    OdpowiedzUsuń
  6. super lepiej byc nie moze

    OdpowiedzUsuń
  7. ale zajebiste ja pierpapier potwierdzam powyzszy tekst

    OdpowiedzUsuń
  8. Szkoda tylko że nie ma więcej opisów bohaterów, ale i tak gorąco polecam

    OdpowiedzUsuń
  9. To jest super i bardzo pomogło. Bardzo polecam.

    OdpowiedzUsuń
  10. a jak pan samochodzik dowiedział się że w kotumowo jest skaRB ??

    OdpowiedzUsuń
  11. Good job u are good

    OdpowiedzUsuń
  12. A gdzie pisze, jakie kółko zorganizowali w szkole?

    OdpowiedzUsuń