wtorek, 24 grudnia 2013

Czy udział polskich żołnierzy w misjach pokojowych jest konieczny?

Członkostwo Polski w organizacjach militarnych oraz współpraca z krajami w ramach organizacji:

- NATO (Organizacja Paktu Północnoatlantyckiego)
- UE (Unia Europejska)
- ONZ (Organizacja Narodów Zjednoczonych)
- OBWE (Organizacja Bezpieczeństwa i Współpracy w Europie)
- współpraca z USA
- współpraca z państwami Grupy Wyszehradzkiej (Polska, Czechy, Słowacja, Węgry)
- współpraca z państwami Trójkąta Weimarskiego (Polska, Niemcy, Francja)
- budowanie dobrosąsiedzkich stosunków z państwami ościennymi


     Uważam, że udział polskich żołnierzy w misjach pokojowych jest konieczny. Zobowiązuje nas do tego członkostwo w wyżej wymienionych organizacjach. Ponadto polskie jednostki są cenione na arenie międzynarodowej i często odgrywają znaczącą rolę w misjach pokojowych. Dowodem jest przekazanie Polakom odpowiedzialności za prowincję Ghazni w Afganistanie. Wojsko Polskie od 1953r uczestniczyło lub nadal uczestniczy w ponad 20 misjach pokojowych, brało udział w wielu operacjach np. "Passage", "Pustynna Burza". Warto też wspomnieć, że polska jednostka specjalna GROM brała udział w misji nad Zatoką Perską w 2002 i 2003r. Ich działania zaowocowały odbiciem instalacji naftowych oraz przejęciem kontroli nad portem Umm Qasr. Nie jest to jedyny powód do dumy. Wcześniej były też misje na Haiti i Bałkanach. Swoją postawą i umiejętnościami zapracowali na miano jednej z najlepszych jednostek specjalnych na świecie.
     Członkostwo w organizacjach do których należy RP nie wymaga tylko i wyłącznie poświęceń. Ma też wiele zalet. Polscy żołnierze przechodzą specjalne ćwiczenia i szkolenia. Mają okazję wymienić cenne doświadczenia i wiedzę z kolegami spoza granic naszego kraju. Możliwy jest też przepływ informacji na temat najnowszych technologii w przemyśle zbrojeniowym.
     W ostatnich latach można było słyszeć wiele głosów przeciwnych wysyłaniu Polaków na misję w Afganistanie. Głównym argumentem były często środki wydawane na opłacenie tych działań. Należy wspomnieć, że w ramach współpracy ze Stanami Zjednoczonymi Polska otrzymała około 447 milionów dolarów bezzwrotnej pomocy w latach 1995-2010.
     Moim zdaniem nie powinniśmy traktować udziału polskich żołnierzy w misjach pokojowych jako przymusu. W związku z tym, że Polska dobrowolnie należy do wielu organizacji, których ideą jest utrzymanie pokoju na świecie, to powinniśmy wspierać naszych sojuszników w działaniach pokojowych.

bibliografia:
podręcznik "Edukacja dla Bezpieczeństwa" Operon
oficjalna strona internetowa jednostki GROM
Wikipedia

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz