niedziela, 24 listopada 2013

Czy według ciebie badania nad modyfikacjami genetycznymi mikroorganizmów powinny być kontynuowane?

     Uważam, że badania nad modyfikacją genetyczną mikroorganizmów powinny być kontynuowane. Możliwość użycia ich do produkcji broni biologicznej to potencjalne zagrożenie. Już teraz stosuje się różne mechanizmy zapobiegające utracie kontroli nad zmodyfikowanymi mikroorganizmami. Przykładem są bakterie efektywnie rozkładające ropę naftową używane przy jej wyciekach. Początkowo szybko zwiększają swoją liczebność, kiedy ilość pożywienia zmniejszy się, bakterie giną. Jest to skutek wprowadzenia odpowiedniego genu do bakterii. Zdecydowano się na takie rozwiązanie ze względu na możliwość przedostania się ich do szybów naftowych.
     Modyfikacje genetyczne wykorzystywane są w wielu dziedzinach i przynoszą znaczące korzyści. Dzięki badaniom udało się przyspieszyć produkcję antybiotyków i wyprodukować wiele leków rekombinowanych tj. insulina (była wcześniej pozyskiwana z organizmów zwierzęcych i często powodowała uczulenia, teraz jest całkowicie bezpieczna), erytropoetyna (stosowana w leczeniu anemii, ma też swoją ciemną stronę, wykorzystywana jest jako środek dopingujący), interferon (podawany podczas ciężkich infekcji wirusowych i nowotworów) czy czynniki krzepnięcia umożliwiające leczenie hemofilii. Produkuje się także bezpieczniejsze od tradycyjnych szczepionki rekombinowane, do których zostają wprowadzone jedynie poszczególne geny z patogenów. Wszystkie te czynniki wpływają na poprawę jakości zapobiegania i leczenia chorób.
     Medycyna to nie jedyna dziedzina zastosowania zmodyfikowanych genetycznie mikroorganizmów. Duże znaczenie mają też w ochronie środowiska. Są one wykorzystywane do oczyszczania wody, służą jako biofiltr, eliminując zanieczyszczenia i odory, powszechnie stosowane są w oczyszczalniach ścieków i na wysypiskach śmieci, pomagają także ratować miejsca skażone metalami ciężkimi. Zmodyfikowanych bakterii używa się również w przemyśle spożywczym, choćby do wytwarzania podpuszczki stosowanej w produkcji serów, czy wydajniejszej fermentacji w piwowarstwie, która jest możliwa dzięki zmodyfikowanym drożdżom.
     Korzyści płynące z użycia mikroorganizmów są tak duże, że ryzyko wykorzystania ich przeciwko człowiekowi wydaje się nie mieć znaczenia. Przemawia to za kontynuacją badań z zachowaniem należytej ostrożności.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz