czwartek, 11 kwietnia 2013

Rozprawka: "Literatura pozwala lepiej poznać i zrozumieć minione wieki"

     Czytanie książek w dobie internetu, komputerów i portali społecznościowych przestało być atrakcyjne szczególnie dla ludzi młodych. Literatura wzbogaca nasze słownictwo i w wielu przypadkach pomaga zrozumieć wydarzenia oraz zachowanie ludzi biorących w nich udział z przeszłości. Mimo to książki są coraz rzadziej wykorzystywanym źródłem wiedzy.
     Teksty historyczne nie pokazują tylko wyodrębnionych faktów. Możemy tam znaleźć ciekawostki z życia codziennego czy obyczaje przeciętnych ludzi. Sprawia to, że chętniej są czytane przez uczniów i łatwiej jest im zapamiętać pewne fakty. Przykładem mogą być "Krzyżacy" Henryka Sienkiewicza. Jak wskazuje tytuł książka opowiada o wojnie z Zakonem Krzyżackim. Dla urozmaicenia pojawił się tam także wątek miłosny, który nie zakłóca przekazu historycznego. Lektura pomaga zrozumieć zachowania średniowiecznego rycerza dbającego o honor i dobre imię, człowieka uczciwego, który walczy o ojczyznę.
     Kolejnym argumentem jest to, że czytając o życiu swoich rówieśników w czasie wojny, o chęci do potajemnej nauki i dążenia do wyzwolenia ojczyzny zyskujemy nowe wzorce. Doskonałym przykładem są "Kamienie na szaniec" Aleksandra Kamińskiego. Niezwykła przyjaźń łącząca Alka, Rudego i Zośkę sprawia, że żaden z nich nie zostawi kompana w obliczu niebezpieczeństwa czy śmierci.
     Opisane w książkach dawne obyczaje pomagają zrozumieć skłonność starszych ludzi do zabobonów. Wiele możemy dowiedzieć się o nich z książki pt. "Dziady" Adama Mickiewicza. Skupia się ona na rytuale wywoływania duchów w celu uwolnienia ich od wiecznej tułaczki. Nie są to jednak puste słowa. Każdy z duchów przychodzących na to święto ma swoją własną, moralizującą historię oraz czyn, przez który został skazany na cierpienie.
     Z wymienionych przeze mnie argumentów wynika, że czytanie pozwala lepiej poznać i zrozumieć minione wieki. Ciekawe przygody bohaterów są urozmaiceniem dla nudnych podręczników, a wiedza pozyskana w ten sposób zostaje utrwalona na dłużej.
   
   

23 komentarze:

 1. Odpowiedzi
  1. Ten komentarz został usunięty przez autora.

   Usuń
 2. dzieki bardzo mi pomogło

  OdpowiedzUsuń
 3. dzieki :) rozprawka w miare

  OdpowiedzUsuń
 4. lalallalalalalal

  OdpowiedzUsuń
 5. super, naprawdę przydało się

  OdpowiedzUsuń
 6. Czytanie książek w dobie internetu, komputerów i portali społecznościowych przestało być atrakcyjne szczególnie dla ludzi młodych. Literatura wzbogaca WZBOGACA BARDZO MADRE 1 ZDANIE PRZECZY 2 BRAWO !!!

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Nie przeczy. To, że nie jest atrakcyjne dla młodzieży nie oznacza, że nie wzbogaca słownictwa...

   Usuń
 7. Wielkie dzięki , zajebiście zrobiłeś tą rozprawkę :)

  OdpowiedzUsuń
 8. fajna rozprawka teraz wiem jak ją napisać ;) dzięki

  OdpowiedzUsuń
 9. Chujowe dostałbyś u mnie na polskim może 2 za zgodność z tematem za słabo rozwinięte argumenty

  OdpowiedzUsuń
 10. Wiesz co nawet fajna tylko wejdź w przeglądarkę i zobacz jak inni to napisali wprowadź małe poprawki, i pamiętaj dobra rozprawka to nie tylko min 3 argumenty można wiele przytoczyć np: wiersz Tadeusza Różewicza "ocalony"
  film "katyń
  książkę albo film" pianista"
  film : chłopiec w pasiastej piżamie wiem co mówię bo z tymi argumentami moja rozprawka wylądowała w finałach w warszawie właśnie pod tym tematem więc znam się na tym :P

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Nie pisuję rozprawek dla przyjemności, zamieszczam moje pracę przygotowane na lekcje ;) Jeśli ktoś szuka pomocy w napisaniu ambitnej rozprawki to nie szuka jej tu :> blog powstał z myślą o uczniach którzy potrzebują czegoś znosnego od ręki, a przy okazji jest napisane przez inną osobę a nie kolejny raz skopiowane z jakiegoś portalu. Temat dotyczył literatury, także film do tego raczej nie pasuje :) ale dziękuję za uwagi.

   Usuń
 11. Bardzo dobrze , otwarcie napisane :)

  OdpowiedzUsuń
 12. dobre !!!!!!!!

  OdpowiedzUsuń
 13. Dzięki. niemiałem zadania kolejny raz i teraz napisałem dzieki twojej pomocy .

  OdpowiedzUsuń
 14. Bardzo mi się przydało. Dziękuję

  OdpowiedzUsuń
 15. Od mojej nauczycielki masz 3

  OdpowiedzUsuń