piątek, 12 kwietnia 2013

Charakterystyka porównawcza Cześnika i Rejenta - "Zemsta"

     Cześnik Raptusiewicz i Rejent Milczek to sąsiedzi kłócący się o dziurę w murze, występujący w komedii Aleksandra Fredry pt. "Zemsta".
     Cześnik był człowiekiem wysokim i tęgim. Zazwyczaj głośno mówił i wymachiwał przy tym rękami. Jego ulubionym powiedzeniem było "mocium panie". Rejent wcale nie był podobny do sąsiada. Był to mężczyzna szczupły i drobny. Mówił wolno i cicho, sprawiając wrażenie niezwykle opanowanego. Najczęstsze słowa padające z jego ust to "Niech się dzieje wola nieba z nią się zawsze zgodzić trzeba".
     Bohaterów różnił nie tylko wygląd ale też stan majątkowy. Cześnik nie posiadał praktycznie nic, zarządzał jedynie dobrami bratanicy - Klary. Rejent natomiast był właścicielem połowy zamku, wychowującym jedynego syna - Wacława.
     Mimo wszystko najbardziej różnił ich charakter. Cześnik był bardzo porywczy, lubił opowiadać o swoich  bohaterskich czynach, które nigdy nie zaistniały. Mimo tego, że nie był zbyt inteligentny i wykształcony chętnie przyjmował gości. Rejent skrywał się pod maską człowieka pobożnego. Wykorzystywał swój spryt, fałszując zeznania murarzy. Był małomówny i skryty. W przeciwieństwie do Macieja nie był osobą gościnną. W ciszy wymyślał kolejne intrygi.
     Myślę, że sympatyczniejszym bohaterem jest Cześnik. Dzięki swojej porywczości sprawia wrażenie autentycznego. Rejent, będąc powściągliwym tworzy wokół siebie tajemniczą aurę.

15 komentarzy:

 1. Bardzo pomogła mi ta praca. Nie była ani za długa ani za krótka. Takie właśnie lubię:)

  OdpowiedzUsuń
 2. Fajna praca. Bardzo dziękuję :)

  OdpowiedzUsuń
 3. Praca jest SUPER ! bardzo dziękuje dostałem 4+ :)

  OdpowiedzUsuń
 4. zdecydowanie za krótkie, gdybym ja takie napisała to najwyższą oceną jaką bym mogła dostać byłoby 3-

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Ty to jesteś noob ciesz się że jest i napewno 4 będzie chyba że chcesz 6 -_-

   Usuń
 5. wszystko ok super :D

  OdpowiedzUsuń
 6. SUPER.! dzieki ;)

  OdpowiedzUsuń
 7. "Cześnik był bardzo porywczy, lubił opowiadać o swoich bohaterskich czynach, które nigdy nie zaistniały. " Nie pomyliło ci się przypadkiem z Papkinem?

  OdpowiedzUsuń
 8. Cześnik własnie opowiadał o bitwach i brał w nich udział

  OdpowiedzUsuń
 9. Ten komentarz został usunięty przez autora.

  OdpowiedzUsuń
 10. Najlepsza praca

  OdpowiedzUsuń