piątek, 12 kwietnia 2013

Charakterystyka porównawcza Cześnika i Rejenta - "Zemsta"

     Cześnik Raptusiewicz i Rejent Milczek to sąsiedzi kłócący się o dziurę w murze, występujący w komedii Aleksandra Fredry pt. "Zemsta".
     Cześnik był człowiekiem wysokim i tęgim. Zazwyczaj głośno mówił i wymachiwał przy tym rękami. Jego ulubionym powiedzeniem było "mocium panie". Rejent wcale nie był podobny do sąsiada. Był to mężczyzna szczupły i drobny. Mówił wolno i cicho, sprawiając wrażenie niezwykle opanowanego. Najczęstsze słowa padające z jego ust to "Niech się dzieje wola nieba z nią się zawsze zgodzić trzeba".
     Bohaterów różnił nie tylko wygląd ale też stan majątkowy. Cześnik nie posiadał praktycznie nic, zarządzał jedynie dobrami bratanicy - Klary. Rejent natomiast był właścicielem połowy zamku, wychowującym jedynego syna - Wacława.
     Mimo wszystko najbardziej różnił ich charakter. Cześnik był bardzo porywczy, lubił opowiadać o swoich  bohaterskich czynach, które nigdy nie zaistniały. Mimo tego, że nie był zbyt inteligentny i wykształcony chętnie przyjmował gości. Rejent skrywał się pod maską człowieka pobożnego. Wykorzystywał swój spryt, fałszując zeznania murarzy. Był małomówny i skryty. W przeciwieństwie do Macieja nie był osobą gościnną. W ciszy wymyślał kolejne intrygi.
     Myślę, że sympatyczniejszym bohaterem jest Cześnik. Dzięki swojej porywczości sprawia wrażenie autentycznego. Rejent, będąc powściągliwym tworzy wokół siebie tajemniczą aurę.

17 komentarzy:

 1. Bardzo pomogła mi ta praca. Nie była ani za długa ani za krótka. Takie właśnie lubię:)

  OdpowiedzUsuń
 2. Fajna praca. Bardzo dziękuję :)

  OdpowiedzUsuń
 3. Praca jest SUPER ! bardzo dziękuje dostałem 4+ :)

  OdpowiedzUsuń
 4. zdecydowanie za krótkie, gdybym ja takie napisała to najwyższą oceną jaką bym mogła dostać byłoby 3-

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Ty to jesteś noob ciesz się że jest i napewno 4 będzie chyba że chcesz 6 -_-

   Usuń
 5. wszystko ok super :D

  OdpowiedzUsuń
 6. SUPER.! dzieki ;)

  OdpowiedzUsuń
 7. "Cześnik był bardzo porywczy, lubił opowiadać o swoich bohaterskich czynach, które nigdy nie zaistniały. " Nie pomyliło ci się przypadkiem z Papkinem?

  OdpowiedzUsuń
 8. Cześnik własnie opowiadał o bitwach i brał w nich udział

  OdpowiedzUsuń
 9. Ten komentarz został usunięty przez autora.

  OdpowiedzUsuń
 10. Najlepsza praca

  OdpowiedzUsuń
 11. Fajna praca dlugoscia idealna dla mnie ale nie ma cech wspolnych mosialam je dodac poniwaz maj ich pare nie sa wcale tacy rozni np obaj sa mscuwy aobec siebie chciwi obaj sa wdowcami oraz lasi na pieniadze

  OdpowiedzUsuń