poniedziałek, 15 kwietnia 2013

Charakterystyka Wiedźmina - Andrzej Sapkowski

     Geralt pochodzi z Rivii. Przybywa do Wyzimy w celu odczarowania córki królewskiej, która została zamieniona w strzygę. Jest wiedźminem, a zarazem głównym bohaterem sagi pt. "Wiedźmin" Andrzeja Sapkowskiego.
     Riv nosił czarny płaszcz narzucony na ramiona. Pod nim znajdował się wytarty, skórzany kubrak sznurowany pod szyją i na ramionach. Na pasie za plecami miał miecz. Włosy sprawiały wrażenie białych. Mężczyzna nosił zakurzone i brudne buty.
     Geralta cechowała odwaga. Wykazał się nią wielokrotnie walcząc i zabijając potwory: bazyliszki, smoki, bobołaki czy upiory. Przykładem śmiałości był również pojedynek ze strzygą - córką króla Foltesta i jego siostry Addy.
     Geralt posiadał liczne zdolności. Potrafił doskonale widzieć w ciemności oraz wspaniale posługiwać się mieczem. Udowodnił to zabijając żołnierzy w karczmie "Pod lisem".
     Otaczała go aura tajemniczości spowodowana użyciem magicznych znaków wiedźmińskich. Wzbudzał strach w mieszkańcach Wyzimy.
     Riv był uczciwy. Nie przyjął zapłaty od możnowładcy ani od grododzierżcy. Wypełnił zadanie, którego się podjął.
     Geralt jest nietypowym wiedźminem. Większość z nim jest pozbawiona wszelkich uczuć. Riv jest wzorowany na rycerzu, ale ma cechy postaci pozbawionej patosu. Uważam, że jest dobrym człowiekiem i specjalistą w swoim fachu.

piątek, 12 kwietnia 2013

Charakterystyka porównawcza Cześnika i Rejenta - "Zemsta"

     Cześnik Raptusiewicz i Rejent Milczek to sąsiedzi kłócący się o dziurę w murze, występujący w komedii Aleksandra Fredry pt. "Zemsta".
     Cześnik był człowiekiem wysokim i tęgim. Zazwyczaj głośno mówił i wymachiwał przy tym rękami. Jego ulubionym powiedzeniem było "mocium panie". Rejent wcale nie był podobny do sąsiada. Był to mężczyzna szczupły i drobny. Mówił wolno i cicho, sprawiając wrażenie niezwykle opanowanego. Najczęstsze słowa padające z jego ust to "Niech się dzieje wola nieba z nią się zawsze zgodzić trzeba".
     Bohaterów różnił nie tylko wygląd ale też stan majątkowy. Cześnik nie posiadał praktycznie nic, zarządzał jedynie dobrami bratanicy - Klary. Rejent natomiast był właścicielem połowy zamku, wychowującym jedynego syna - Wacława.
     Mimo wszystko najbardziej różnił ich charakter. Cześnik był bardzo porywczy, lubił opowiadać o swoich  bohaterskich czynach, które nigdy nie zaistniały. Mimo tego, że nie był zbyt inteligentny i wykształcony chętnie przyjmował gości. Rejent skrywał się pod maską człowieka pobożnego. Wykorzystywał swój spryt, fałszując zeznania murarzy. Był małomówny i skryty. W przeciwieństwie do Macieja nie był osobą gościnną. W ciszy wymyślał kolejne intrygi.
     Myślę, że sympatyczniejszym bohaterem jest Cześnik. Dzięki swojej porywczości sprawia wrażenie autentycznego. Rejent, będąc powściągliwym tworzy wokół siebie tajemniczą aurę.

czwartek, 11 kwietnia 2013

Rozprawka: "Literatura pozwala lepiej poznać i zrozumieć minione wieki"

     Czytanie książek w dobie internetu, komputerów i portali społecznościowych przestało być atrakcyjne szczególnie dla ludzi młodych. Literatura wzbogaca nasze słownictwo i w wielu przypadkach pomaga zrozumieć wydarzenia oraz zachowanie ludzi biorących w nich udział z przeszłości. Mimo to książki są coraz rzadziej wykorzystywanym źródłem wiedzy.
     Teksty historyczne nie pokazują tylko wyodrębnionych faktów. Możemy tam znaleźć ciekawostki z życia codziennego czy obyczaje przeciętnych ludzi. Sprawia to, że chętniej są czytane przez uczniów i łatwiej jest im zapamiętać pewne fakty. Przykładem mogą być "Krzyżacy" Henryka Sienkiewicza. Jak wskazuje tytuł książka opowiada o wojnie z Zakonem Krzyżackim. Dla urozmaicenia pojawił się tam także wątek miłosny, który nie zakłóca przekazu historycznego. Lektura pomaga zrozumieć zachowania średniowiecznego rycerza dbającego o honor i dobre imię, człowieka uczciwego, który walczy o ojczyznę.
     Kolejnym argumentem jest to, że czytając o życiu swoich rówieśników w czasie wojny, o chęci do potajemnej nauki i dążenia do wyzwolenia ojczyzny zyskujemy nowe wzorce. Doskonałym przykładem są "Kamienie na szaniec" Aleksandra Kamińskiego. Niezwykła przyjaźń łącząca Alka, Rudego i Zośkę sprawia, że żaden z nich nie zostawi kompana w obliczu niebezpieczeństwa czy śmierci.
     Opisane w książkach dawne obyczaje pomagają zrozumieć skłonność starszych ludzi do zabobonów. Wiele możemy dowiedzieć się o nich z książki pt. "Dziady" Adama Mickiewicza. Skupia się ona na rytuale wywoływania duchów w celu uwolnienia ich od wiecznej tułaczki. Nie są to jednak puste słowa. Każdy z duchów przychodzących na to święto ma swoją własną, moralizującą historię oraz czyn, przez który został skazany na cierpienie.
     Z wymienionych przeze mnie argumentów wynika, że czytanie pozwala lepiej poznać i zrozumieć minione wieki. Ciekawe przygody bohaterów są urozmaiceniem dla nudnych podręczników, a wiedza pozyskana w ten sposób zostaje utrwalona na dłużej.